16.09.2017 г.

Дата: 18 сентября 2017 в 18:21, Обновлено 19 сентября 2017 в 16:28

Суботняя экскурсія ў Гнезна

Для вучняў 3 «А» i 3 «Б» класаў у суботу была арганiзавана экскурсiяў Гнезна, вёску Ваўкавыскага раёна.Спачатку наведал iГнезнаўскую сярэднюю школу. У школьным музеi вучнi паслухалi цiкавы аповед пра гiсторыю вёскi. Адна з экспазiцый  музея  расказала пра побыт беларусаў, асаблівасці вядзення гаспадаркі, прадставiла прадметы розных рамёстваў.  Гэтыя экспанаты далi ўяўленне пра тое, як жылі, працавалі нашы прабабулі і прадзеды. У музеi вучнi ўбачылi ганчарныя вырабы,  саматканыя посцілкі,  прылады працы, сялянскія рэчы,ручнікі і вышыванкі. Спадабаўся дзецям i летнi сад, які размясціўся побач з музеем і спалучаны з жывым куточкам.

Асноўнай славутасцю вёскі Гнезна з'яўляецца касцёл Святога Міхаіла Арханёла, які быў пабудаваны ў самым пачатку 16-га стагоддзя. Гэта адзін з найстарэйшых будынкаў у Беларусі. Пачатак будаўніцтва дадзенага храма датуецца 1524 годам. Будаваўся ён на месцы невялікага старадаўняга драўлянага касцёла.У самым цэнтры размешчана копія Сікстынскай Мадонны, напісаная мастаком з Ваўкавыска.З гісторыяй касцёла дзяцей пазнаёміў ксёндз Раман Ялоўчык. Ад яго дзеці пачулі таксама шмат цiкавага i важнага пра веру.

Як гаворыць народная мудрасць: “Лепш адзін раз убачыць, чым сто разоў пачуць. ”Таму варта падарожнічаць, вывучаць спадчын усвайго народа, узбагачаць сябе эмацыянальна і духоўна!

Мероприятия, посвященные Европейской неделе мобильности

В рамках шестого школьного дня 16 сентября на площади Ленина состоялись  мероприятия, посвященные Европейской неделе мобильности.  Учащаяся 6 "А" класса Нелли Бойко приняла участие в праздничном концерте, порадовала зрителей песней кота Леопольда. В конкурсе рисунков на асфальте "Велосипед будущего" команда нашей школы  заняла третье место. Поздравляем победителей.
Учащиеся поучаствовали  также  в конкурсе "Фигурное вождение велосипеда".